fbpx

Rolling v IT profesii

Použitie pomôcky Roller na uvoľnenie svalov chrbta  je dôležitým aspektom pre ľudí pracujúcich v IT profesii, kde dlhé hodiny sedenia a práce na počítači môžu spôsobiť napätie a bolesti chrbtového svalstva. V tomto článku sa zameriame na výhody a techniky použitia „valčeka“ na uvoľnenie svalov chrbta a zlepšenie pohody a prevenciu bolesti. Táto technika, alebo cvičenie je vhodné skôr pre „tuhých“ ľudí, ktorí majú skrátené svaly, tie sa po tom dajú efektívnejšie natiahnúť „vystrečovať“. Ak ste skôr hypermobilný typ, lepšie vám urobí aktivácia svalov ktorá spevní držanie tela a danú konkrétnu oblasť a tým ochráni aj kĺby cez ktoré tieto svaly prechádzajú – vhodný je napr.Pilates, SM systém atď.
Pamätajte ! NIE KAŽDÉ CVIČENIE JE VHODNÉ PRE VŠETKÝCH !

1.Zahriatie svalov:

Pred začatím cvičenia s rollerom  je dôležité zahriať svaly chrbta, čo môže pomôcť zvýšiť účinnosť masáže a minimalizovať riziko zranenia.

2.Cieľová oblasť:

Identifikujte konkrétne oblasti, kde pociťujete napätie. Rollerom môžete ovplyvniť napr. hrudnú oblasť, oblasť bedrových kĺbov, pectorálne svaly, svaly končatín. Vynechajte oblasť driekovej chrbtice v mieste kde končí hrudná chrbtica a začína drieková – je to najmenej stabilný úsek chrbtice.

3.Techniky rollingu:

Sú rôzne. Ich prevedenie závisí od typu rollera (valec, guľa, atď.) Prevádza sa buď kruhovými pohybmi, alebo pozdĺžne, prípadne ako forma presúry na bolestivé body – Trigger pointy. Každá technika môže mať rôzne účinky na svaly. Vďaka použitiu masážneho valca dokážete uvoľniť svalové napätie chrbta a tým zlepšíte celkovú pohyblivosť.

4.Frekvencia a trvanie cvičenia:

Cvičenie nemusí trvať dlho, môže to byť cca 3 – 5 opakovaní pohybu v danom smere. Dôležité tak ako pri každom inom cvičení je nezadržiavať dych pri rolovaní. Príliš dlhé cvičenie môže tkanivá v ošetrovanej oblasti zbytočne vydráždiť a zvýšiť bolesť, príliš krátke zase nedosiahne zamýšľaný účinok. Naša rada : „Riaďte sa zdravým sedliackym rozumom a počúvajte svoje telo čo vám hovorí.“

5.Predchádzanie bolesti chrbta:

Viac si o tom môžete prečítat v článku škola chrbta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *